Често при отглеждането на малини дори опитните градинари допускат някои грешки. В резултат на това плодовете стават малки и не особено вкусни.
В случая причината за това може да се крие и във възрастта на храстите. Поради тази причина е добре на всеки 8-10 години те да се подновяват.
Направете това с малините през пролетта, за да имате богата реколта
Ето кои са 4-те най-често допускани грешки при отглеждането на малини:
Грешка №1 при отглеждането на малини: Неправилно или оскъдно торене
С течение на времето хранителните вещества в почвата се изчерпват. На всеки 2 години се препоръчва използването на оборски тор при отглеждането на малини. През лятото те трябва да се наторяват с азотен тор (50 грама на 10 литра вода).
Поръсете градината си с канела и вижте какво ще се случи
Грешка №2 при отглеждането на малини: Нередовно подрязване на храста
Като се има предвид, че малините растат активно, е необходимо периодично да се подрязват и да се премахват старите, сухи и болни клони. Те единствено засенчват плодните издънки и изсмукват важни хранителните вещества от почвата, като по този начин лишават малините от тях.
Грешка №3 при отглеждането на малини: Пропускане на мулчирането
Както знаете, препоръчително е през пролетта почвата да се разрохква. Но това не се отнася за малините. В случая е по-добре е да мулчирате почвата, тъй като има голяма вероятност от увреждане на корените на малините. Благодарение на мулча почвата ще остане рохкава по-дълго, ще има по-малко плевели и ще се запази нейната плодородност.
Грешка №4: Пропускане на пръскането преди цъфтежа
Направете това и от корен картофи ще приберете цяла кофа реколта
Ако малината е болна или е атакувана от вредители, със сигурност не може да очаквате голяма реколта.
За да не се случи това, преди цъфтежа храстите трябва да се третират с бордова течност или син витриол.